KSC Kings gobble up the wins at Turkey Time Invitational

KSC Kings gobble up the wins at Turkey Time Invitational.

The Kachemak Swim Club (KSC) hosted its annual Turkey Time Invitational meet over the past weekend and 140 swimmers from 6 teams converged upon the Kate Kuhn’s Aquatic Center for the 2-day event.

The Kings notched 39 individual 1st place finishes and 3 relay team 1st place finishes.

The meet ended with a medley relay where members from other swim teams, including some coaches and lifeguards, mixed together for a fun exhibition relay.

The Kings compete next in Seward at the Candy Cane Invitational on December 10th.

KSC is a non-profit, year-round youth sports organization that practices in the Kate Kuhns Aquatic Center and competes around the peninsula, the state, and the region. Anyone age 6 or older who can swim the width of the pool in freestyle and backstroke is encouraged to tryout.

Visit the club’s website at www.kachemakswim.org for more information.

Individual event winners for the Kings included:

Girls 12&U 100 Yard fly

Carly Nelson

Boys 10&U 200 yard back

Nathan Overson

Men 14&U 200 yard back

Skyler Rodriguez

Men12&U 200 yard breast

Lucas Story

Girls 10&U 200 yard breast

Elsa Milne

Girls 14&U 200 yard breast

Kira Milne

Boys 10&U 200 yard free

Nathan Overson

Boys 12&U 200 yard free

Luke Nelson

Girls 10&U 200 yard free

Briar Boyd

Girls 14&U 200 yard free

Adeline Berry

Girls 10&U 400 IM

Carly Nelson

Girls 15&Over 400 IM

Lauren Kuhns

Girls 14&U 500 yard free

Madison Story

Boys 10&U 100 IM

Nathan Overson

Girls 10&U 100 IM

Elsa Milne

Girls 13&U 200 IM

Madison Story

Boys 8&U 25 backstroke

Johannes Bynagle

Boys 8&U 50 yard backstroke

Jai Badajos

Boys 10&U 50 yard backstroke

Nathan Overson

Girls 14&U 100 yard backstroke

Madison Story

Girls 15&over 100 yard backstroke

Lauren Kuhns

Girls 8&U 50 yard freestyle

Aly Nyvall

Boys 8&U 50 yard freestyle

Cohen Boyd

Boys 8&U 100 yard freestyle

Inca Shannon

Boys 12&U 100 yard freestyle

Luke Nelson

Girls 14&U 100 yard freestyle

Adeline Berry

Women 15&Over 100 yard freestyle

Abigail George

Girls 10&U 50 yard breaststroke

Makayla Sarsfield

Boys 12&U 50 yard breaststroke

Lucas Story

Girls 10&U 100 yard breaststroke

Hazel Pearson

Girls 14&U 100 yard breaststroke

Madison Story

Boys 8&U 25 yard freestyle

Jai Badajos

Girls 8&U 50 yard freestyle

Shania Jones

Boys 8&U 25 yard butterfly

Johannes Bynagle

Girls 12&U 50 yard butterfly

Bethany Engebretsen

Boys 10&U 50 yard butterfly

Nathan Overson

Girls 14&U 100 yard butterfly

Adeline Berry

Girls 15&over 100 yard butterfly

Lauren Kuhns

Boys 12&U 100 yard butterfly

Lucas Story

Relay team results: (1st Place finish teams for KSC)

KSC Mixed freestyle Relay 8&U

Aly Nyvall, Cohen Boyd, Keagan Niebuhr and Johannes Bynagle

KSC Mixed freestyle Relay 10&U

Briar Boyd, Jamen Anderson, Elsa Milne and Nathan Overson

KSC Mixed freestyle Relay 12&U

Luke Nelson, Lucas Story, Bristol Johnson and Carly Nelson

Comments

A Facebook login using a real name is required for commenting. Respectful and constructive comments are welcomed. Abusers will be blocked and reported to Facebook.