• Comment

Kenai Peninsula Borough Championships

Posted: May 14, 2014 - 1:31pm

May 10, Kenai Central High School

BOYS TEAMS: 1. Kenai Central, 2. tie between Homer and Skyview, 4. Nikiski; 5. Seward, 5. Seward, 6. Susan B. English, 7. Soldotna, 8. Cook Inlet Academy, 9. Ninilchik.
BOYS INDIVIDUAL RESULTS (Homer, Susan B. English, Ninilchik)
100 meters: 2. Connor Seay, Homer, 12.15; 3. Austin Crosby, Susan B. English, 12.19; 5. John Shank, Homer, 12.29; 6. Joseph Cardoza, Homer,12.30; 10. Calem Collier, Susan B. English, 12.47; 15. Jake Richter, Homer, 12.95; 16. Souleymane Sidibe, Susan B. English, 12.98; 20. Jullian Richburg, Homer, 13.30; 21. Tim Haller, Susan B. English, 13.46; 23. Ian Lowe, Homer, 13.64
200 meters: 2. Austin Crosby, Susan B. English, 24.69; 4. Joseph Cardoza, 25.04; 8. Ryan Navrot, 24.85; 13. Jake Richter, Homer, 27.09; 17. Jullian Richburg, Homer, 27.57.
400 meters: 10. Aidan Philpot, Susan B. English, 1:02.09.
800 meters: 13. Timmy Woo, Homer, 2:35.43; 14. Zane Boyer, Homer, 2:37.02; 15. Tim Haller, Susan B. English, 2:38.83; 16. John Sarmiento, Homer, 2:40.19.
1600 meters: 2. Pedro Ochoa, Homer, 4:41.56; 5. Tyler Thorne, Ninilchik, 5:07.87; 6. Jared Brant, Homer, 5:09.60; 7. Les Crane, Homer, 5:17.28; 13. Timmy Woo, Homer, 5:35.85; 15. Tim Haller, Susan B. English, 5:41.48; 18. John Sarmiento, Homer, 5:55.99.
3200 meters: 4. Tyler Thorne, Ninilchik, 10:57.28.
110 meter hurdles, 39-inch: 2. Souleymane Sidibe, Susan B. English, 20.59.
300 meter hurdles, 36-inch: 1. Connor Seay, Homer, 45.07; 6. zane Boyer, Homer, 53.27.
4x100 relay: 3. Susan B. English team of Austin Crosby, Aidan Philpot, Calem Collier, Dylan Waterbury, 49.64.
4x200 relay: 1. Homer team of Connor Seay, Joseph Cardoza, Ryan Navrot, John Shank, 1:40.56; 3. Susan B. English team of Austin Crosby, Aidan Philpot, Calem Collier, Dylan Waterbury, 1:44.10.
4x800 relay: 4. Homer team of Pedro Ochoa, Jared Brant, Les Crane and Ryan Navrot,  9:15.18.
Shot put, 12 lb.: 10. Devin Chissus, Susan B. English, 34-00.00; 12. Chase Crauthers, Homer, 33-01.50; 18. Ian Lowe, Homer, 28-01.50; 20. Jack Richter, Homer, 27-01.25; 22. Nolan Bunting, Homer, 24-11.25.
Discus, 1.6 kg.: 20. Devin Chissus, Susan B. English, 78-01; 21. Ian Lowe, Homer, 77-02; 23. Jake Richter, Homer, 70-01; 24. Calem Collier, Susan B. English, 69-05; 235. Chase Crauthers, Homer, 64-09; 27. Nolan Bunting, Homer, 58-06.
Long jump: 2. Connor Seay, Homer, 18-11.50; 3. Austin Crosby, Susan B. English, 17-09.50; 4. Calem Collier, Susan B. English, 17-05.25; 5. Souleymane Sidibe, Susan B. English, 16-07.75; 8. Aidan Philpot, Susan B. English, 10-55.00.
Triple jump: 2. John Shank, Homer, 37-01.00; 5. Souleymane Sidibe, Susan B. English, 34-10.50; 9. Dylan Waterbury, Susan B. English, 31-08.75.
GIRLS TEAMS: 1. Soldotna, 2. Kenai Central, 3. Homer, 4. Skyview, 5. Nikiski, 6. Cook Inlet Academy, 7. Seward, 8. Ninilchik.
GIRLS INDIVIDUAL RESULTS (Homer, Susan B. English, Ninilchik)
100 meters: 4. Angie Cardoza, Homer, 13.64; 15. Aurora Dell, Ninilchik, 15.89; 17. Jenna Crosby, Susan B. English, 16.54.
200 meters: 8. Ziza Shemet Pitcher,  Homer, 28.64; 9. Tayla Cabana, Homer, 28.91; 11. Angie Cardoza, Homer, 39.39; 20. Aurora Dell, Ninilchik, 37.23.
400 meters: 2. Aurora Waclawski, Homer, 1:02.52; 9. Audrey Rosencrans, Homer, 1:11.58; 12. Sakota Mitchell, Homer, 1:20.01; 13. Audrey Russell, Homer, 1:20.02; 15. Naomi Hess, Ninilchik, 1:26.85.
800 meters:  8. Sakota Mitchell, Homer, 3:15.38.
1600 meters: 2. Molly Mitchell, Homer, 5:30.73; 12. Naomi Hess, Ninilchik, 7:03.76.
3200 meters: 4. Audrey Rosencrans, Homer, 13:21.14; 6. Audrey Russell, Homer, 13:44.60.
100 meter hurdles, 33-inches: 7. Lauren Jones, 20.83.
300 meter hurdles, 30-inches: 2. Lauren Evarts, Homer, 53.01;6. Lauren Jones, Homer, 57.35.
4x100 relay: 5. Ninilchik team of Ajiel Basmayor, Jordan Finney, Aurora Dell and Mikayla Clark, 1:06.08.
4x200 relay: 3. Homer team of Angie Cardoza, Crystal Crane, Lauren Evarts and Tayla Cabana, 1:57.40.
4x400 relay: 3. Homer team of Crystal Crane, Lauren Evarts, Lilli Johnson and Aurora Waclawski, 4:42.35.
4x800 relay: 1. Homer team of Tayla Cabana, Ziza Shemet Pitcher, Molly Mitchell and Aurora Waclawski, 10:13.73.
Shot put, 4 kg.: 5. Jordan Finney, Ninilchik, 26-08.25; 6. Mikayla Clark, Ninilchik, 26-07.25; 9. Jenna Crosby, Susan B. English, 24-10.25; 10. Olivia Turner, Susan B. English, 22-02.75.
Discus, 1 kg.: 8. Mikayla Clark, Ninilchik, 69-09; 11. Olivia Turner, Susan B. English, 63-06; 13. Jordan Finney, Ninilchik, 52-05; 15. Jenna Crosby, Susan B. English, 46-01.
High jump:  3. Crystal Crane, Homer, 4-04.00.
Long jump: 4. Crystal Crane, Homer, 13-10.00; 8. Aurora Dell, Ninilchik, 11-01.50; 10. Olivia Turner, Susan B. English, 10-09.25’ 11. Jenna Crosby, Susan B. English, 10-04.00.

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.homernews.com/galleries/319323/ http://spotted.homernews.com/galleries/319083/ http://spotted.homernews.com/galleries/318768/
  • title http://spotted.homernews.com/galleries/318673/ http://spotted.homernews.com/galleries/318368/ http://spotted.homernews.com/galleries/317873/
  • title http://spotted.homernews.com/galleries/317838/ http://spotted.homernews.com/galleries/317823/
Sarah Outen Kayaking Photos

CONTACT US

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS